Āzijas apceļošanai gatavojāmies jau vismaz pusotru gadu pirms brauciena. Viss aizsākās ar mērķi uzbūvēt automašīnas ekspedīcijai uz Mongoliju. Tomēr laika gaitā nolēmām palielināt brauciena apjomu un arī nedaudz izmainīt minēto apvidus automobīļu sagatavotību atbilstoši jaunajam maršrutam.
Šajā braucienā dosimies 3 automašīnās – Toyota Land Cruiser 80, Toyota Land Cruiser 105 un eksotiskajā Dodge Ram 4500. Kādēļ to nodēvēju par eksotisku? Pirmajā acumirklī varētu likties, ka tas ir džips, tomēr oriģinālajā versijā šī automašīna ir pieskaitāma pie smago auto kategorijas.
Toyota un kādēļ tieši Toyota?
Toyota Land Cruiser automašīnas ir vienas no populārākajām bezceļu ceļojumu platformām savu sapņu īstenošanai. Šīm mašīnām ir izturīgi, jaudīgi dzinēji ar garu darba mūžu, kā arī izturīga piekare, ietilpīgs salons un, galvenais, šie modeļi ir populāri Mongolijā un Ķīnā. Tādēļ, domājams, nevajadzētu rasties problēmām ar rezerves daļām, ja vien tādas būs nepieciešamas…
Abām Toyota automašīnām ir 4.2 sešcilindru motori. TLC80 ir aprīkota ar jaunākas paaudzes motoru, kam jau bija turbīna un 24 vārsti. Iejaukšanās no mūsu puses bija tikai interkūlera uzstādīšanā, kas oriģināli šim modelim nebija. Savukārt TLC105 dzinējs oriģināli bija bez turbīnas, tādēļ uzstādījām Austrālijas firmas SAFARI turbokomplektu, ieskaitot arī interkūleri. Rezultātā TLC105 ieguva ievērojami lielāku jaudu, kas būs nepieciešama, piemēram, Altaja kalnos.
Arī abu automobīļu piekare tika aprīkota ar IRONMAN 4×4 patiprinātas slodzes amortizātoriem un atsperēm, tādējādi iegūstot papildus 5cm liftu un labāku piekares artikulāciju.
Pēc lifta uzstādīšanas, izvēlējāmies 285/75 R16 (~33”) GOODYEAR Dura Trac riepas, kas būs gana universālas ceļos un neceļos.
Lai varētu veikt pietiekami garas distances bez papildus degvielas uzpildīšanas, nebaidoties palikt tuksnesī vai stepē, kur DUS nav vispār, uzstādījām papildus LRA degvielas bākas, kas ir ražotas Austrālijā un savu kvalitāti pierādījušas visā pasaulē. Rezultātā papildus oriģinālajām 90 l bākām iegūti vēl 160 l tilpuma, līdz ar to nobraukums starp uzpildēm pieaug līdz pat aptuveni 1600km.
Vienlaikus abas Toyota markas automašīnas ieguva priekšējos un aizmugurējos metāla bamperus. Priekšpusē uzstādītas WARN 5.6T vilktspējas vinčas un HELLA papildus lukturi. Uz aizmugurējā bampera uzstādīti rezerves riteņi, domkrati un vēl paplidus degvielas kannas. Tāpat arī izgatavoti jumta bagāžnieki, kur tiks novietotas alumīnija laipas, papildus plastikāta jumta bagažnieks, paplidus gaismas utt.
Daļu no mūsu paredzētā maršruta (apmēram 6000km) pavadīsim braucot cauri Mongolijai un tur, kā zināms, ir jāšķērso vairāki ūdens brasli. Tādēļ automašīnām ir uzstādīti arī paaugstinātie gaisa ņemšanas punkti jeb SAFARI snorkeļi. Patiesībā šie snorkeļi noderēs arī bracot tepat pa Latvīju, kaut vai dodoties apskatīt pavasara palus. :)
Pie pārbūvēm vēl var pieskaitīt papildus alumīnija aizsardzības jeb tā saucamās pannas uzstādīšanu automašīnu apakšdaļā, kā arī reduktoru aizsargu, sānu aizsargstieņu, poliuretāna bukšu, pastiprinātas slodzes sajūga komplekta un Webasto motora apsildes nodrošināšanu. Bagāžas nodalījumā tiks novietotas alumīnija un plastikāta kastes ar rezerves daļām, instrumentiem, pārtiku un citām 120 dienu garai ekspedīcijai nepieciešamām lietām. Savukārt salonā tiks demontēts viens no aizmugurē esošajiem sēdekļiem un tā vietā nostiprināts BULLFACE 60L ledusskapis.
Jāpiebilst, ka katrā automašīnā paredzēts braukt tikai 2 cilvēkiem, tādēļ tās aizmugurē atradīsies tikai dažādas praktiski nepieciešamās mantas.
Lai brauciena laikā starp ekipāžām būtu komunikācija, tika uzstādītas stacionārās HYT rācijas un vēl papildus pārajamās rokas rācijas.
Navigācijas iekārtas būs NAVIGATTOR firmas 8” navigācijas iekārtas ar OZI Explorer un viena automašīna būs aprīkota ar Panasonic Toughbook portatīvo datoru, kā arī ar OZI Explorer navigācijas programmu.
Dodge Ram 4500 HD
Pagarinot ekspedīcijas maršrutu, nolēmām izmantot šo interesanto apvidus/kravas automašīnu, kuras mērķis būs būt par bāzes auto, kas vedīs rezerves daļas, papildus rezerves riteņus, metināmo aparātu utt. Turklāt šis auto jau bija aprīkots ar dzīvojamo kemperi.
Dodge piedāvā dažādas modifikācijas RAM modelim. Šis konkrētais ir ar 6.7TD sešcilindru motoru, manuālo 6 pakāpju ātrumkārbu un, protams, sadales kārbu ar pazeminātajiem ātrumiem, kā jau džipam pienākās. Virsbūve ir dubultkabīne ar 5 sēdvietām un aizmugurē platforma, uz kuras bija uzstādīts jau minētais dzīvojamais kemperis, kurš ražots ALASKAN rūpnīcā, Amerikas ziemeļos.
Dodge šīs ziemas laikā tika nomainīti oriģinālie šosejas riteņi (31”) pret nopietnākām militārajām Continental riepām (37”), kuras parasti uzstāda MB Unimog automašīnām. Esam arī pārgājuši no aizmugurē esošajiem dubultratiem uz vienu ratu katrā pusē. Jā, pastāv risks ar automašīnas lielo svaru, ko rada visas ekspedīcijai nepieciešamās lietas. Tomēr auto joprojām tiek testēts un vajadzības gadijumā tiks atkal uzstādīti aizmugurē dubultie rati. Lai uzstādītu jaunās riepas, bija nepieciešams izgatavot speciālus diskus izmēra R20. Kā izejmateriālu ņēmām Unimog diskus, un metālapstrādes rūpnīcā SALMET tie tika pārveidoti Dodge disku izmēros.
Dodge jau oriģināli rūpnīcā ir aprīkots ar Ad Blue sistēmu. Tieši tāpat kā kravas automašīnām, tai tiek pievienota degvielas piedeva ekoloģijai. Jau testējot šo automobīli pagajušajā vasarā Murmanskas apgabalā saskārāmies ar problēmu, ka Krievijā šī piedeva bija tikai divos DUS pie Sankt Pēterburgas. Tādēļ nolēmām atvienot šo sistēmu, kā rezultātā, lai automašīnas vadības bloks nejūk prātā, ir vajadzīga neliela „kastīte”. Tika iegādāta šāda iekārta un vēl papildus jauns 125 mm resns izpūtējs. Līdz ar visām šīm izmaiņām iegūsim līdz pat papildus 60 zirgspēkiem, bet diemžēl ekoloģijai būs jākapitulē.
Lai aizvestu dažādas mantas, pārtiku un rezerves daļas, automašīnas sānos tikka uzstādītas kastes, kā arī kempera iekštelpā izvietoti vairāki jauni papildu plaukti.
Automašīnas aizmugurē novietoti rezerves riteņi Dodge automašīnai, kā arī vēl papildus rati no abām Toyota. Tāpat arī bāzes nometnes, liela rādiusa rācijas teleskopiskā antena, propāna gāzes balons un degvielas kannas.
Automašīnas priekšā uzstādīts metāla bampers ar 9T vilktspējas vinču, savukārt aizmugurē 6T vilktspējas vinča.
Lai pārvarētu ūdens braslus, uzstādīts snorkelis, kā arī izgatavotas 2m garas alumīnija laipas, situācijā, ja iesprūstam Gobi tuksnesī. Uz automašīnas kabīnes jumta paredzēts novietot kannas ar ūdeni, ko varēs lietot saimniecībā.
Neliela atkāpe par ALASKAN kemperi. Tas ir izgatavots no sendviča tipa materiāla un ir apšūts ar plastikātu. Tā jumts tiek pacelts un nolaists ar hidraulikas palīdzību. Ir paredzētas divas guļvietas, kurās var gulēt 4 pieaugušie. Bet, visticamāk, ērtības lābad to izmantos tikai divi cilvēki. Kemperī ir izlietne, gāzes plīts, cepeškrāsns, ledusskapis, siltā ūdens boilers ar iespēju izmantot dušu ārpusē. Bija arī labierīcības, bet, lai iegūtu vietu mantām, tā tika demontēta. Paplidus uzstādījām sānu nojumi, lai vakaros varētu patverties zem tās.
Automašīnas pašlaik testējam un tiek novērsti, pielāgoti pēdējie sīkumi pirms ekspedīcijas starta, kas paredzēts 1.maijā.
Šīs ekspedīcijas automašīnu sagatavošanā liels paldies jāsaka SIA SALMET kolektīvam un Andrim Užulim personīgi par mūsu trako ideju realizāciju. Tāpat arī 4x4shop.lv par aksesuāru piegādi. ATLAS MOTORS, APE MOTORS, AMSERV, MICRO SEPERATOR, DETA par līdzi ņemamajām rezerves daļām. 66NORTH.COM par ekspedīcijas dalībnieku apģērbšanu jebkuriem laikapstākļiem. ONBOARD par video tehnikas nodrošināšanu.
Sekojiet mums sociālajos tīklos twitter, facebook un draugiem.lv par aktuālo ekspedīcijas norisi.